کار در کانادا

یکی از روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت کانادا، دریافت ویزای کار در کانادا می‌باشد. درواقع کشور کانادا هرساله لیستی از مشاغل که نیاز به نیروی متخصص دارند را منتشر می‌کند و افراد می‌توانند با داشتن شرایط موردنیاز، برای استخدام درخواست دهند. در این مطلب به‌تمامی مواردی که متقاضیان کار در کانادا باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند می‌پردازیم.

کار در کانادا

یکی از بهترین و تضمین‌شده‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت کانادا به‌عنوان ایده‌آل‌ترین کشور برای مهاجرت، اخذ ویزای کار می‌باشد.

افراد با کسب ویزای کاری می‌توانند به مدت ۳ سال در کشور کانادا اقامت داشته باشند و در طی این مدت هرسال اقامت خود را تمدید کنند و سپس جهت اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

کشور کانادا در نظر دارد تا سال ۲۰۲۱ حدود یک‌میلیون شغل جدید ایجاد کند و با توجه به اینکه تمامی فارغ‌التحصیلان این کشور قادر به اشتغال در این حجم بالای مشاغل نیستند، بازار کار در کانادا نیازمند نیروی کاری خارجی است.

در حال حاضر دولت کانادا قصد دارد بخش‌های زیر بنایی مانند ساختمان‌سازی، صنعت نفت، صنعت معدن، کشاورزی و … توسعه دهد؛ لذا مهندسان و سایر نیروهای متخصص می‌توانند به‌راحتی ویزای کاری دریافت کنند.

نرخ بیکاری در کانادا

یکی از دلیل مهم انتخاب کانادا جهت کار، نرخ بیکاری پایین آن است. نرخ بیکاری در کانادا در سال جاری ۷.۴۷ درصد برآورد شده است؛ با رشد حداکثری اقتصاد و صنایع مختلف در کانادا  می‌توان انتظار داشت که تا سال ۲۰۲۱ نرخ بیکاری به میزان ۷.۲۱ درصد کاهش پیدا کند. لازم به ذکر است که این نرخ مانند دیگر آمار در ایالت‌های مختلف کانادا متفاوت است. در حال حاضر ایالت یوکان کمترین نرخ بیکاری را در کانادا با میزان ۳.۶ درصد دارا می‌باشد و پس از آن بریتیش کلمبیا، کبک، مونیتوبا، ساسکاچوان و انتاریو در رده‌های دیگر قرار می‌گیرند.

بر اساس موقعیت اقتصادی و نرخ پایین بیکاری در سراسر کانادا، این کشور موقعیت بسیار خوب و ایده آلی را برای مهاجرت کاری نسبت به سایر کشورها دارد. انتخاب کشور کانادا با در نظر گرفتن فاکتورهای ذکرشده و هموار بودن مسیر مهاجرت کاری با دریافت جاب آفر، انتخاب کاملاً درستی است. کافی است نیاز بازار کار هر ایالت را بشناسید و با توجه به تخصص و سابقه شغلی خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

دلایل مهاجرت کاری به کانادا چیست؟

کشور کانادا با دارا بودن نرخ بسیار پایین بیکاری و موقعیت‌های شغلی فراوان یکی از ایده‌آل‌ترین کشورهای جهان برای کار محسوب می‌شود.

افراد با توجه به تخصص خود می‌توانند به‌راحتی موقعیت شغلی مناسب در این کشور را کسب کنند . دلایل برتری مهاجرت کاری به کانادا به شرح زیر است.

 • اقتصاد پیشرفته و باثبات
 • سیستم بسیار عالی مالیاتی و نرخ پایین مالیات
 • شرایط ایده آل اجتماعی و رفاهی
 • سیستم حقوقی و مقررات محکم به‌منظور کسب‌وکار
 • امنیت بالا

مشاغل موردنیاز کانادا کدم‌اند؟

به‌منظور اخذ اقامت کشور کانادا از طریق کار، ابتدا افراد باید لیست مشاغل موردنیاز این کشور را بررسی کنند و براساس تخصص خود جهت کاریابی از طریق جاب آفر اقدام نمایند.

لیست مشاغل موردنیاز کانادا هرساله از سوی اداره مهاجرت این کشور ارائه می‌گردد که طبق رده‌بندی NOC به چهار رده اصلی تقسیم می‌گردد.

 • رده O: مشاغل مدیریتی که دارای بیشترین متقاضی هستند.
 • رده A: مشاغلی مانند پزشکی، معماری، وکالت و … که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارد.
 • رده B: مشاغل فنی که نیاز به اخذ مدرک فنی دارد.
 • رده C: مشاغلی مانند راننده کامیون، آشپز و …

بر اساس این رده‌بندی نمونه مشاغل موردنیاز کشور کانادا در سال جاری شامل موارد زیر است.

 • رشته‌های مهندسی مانند مهندس برق و الکترونیک، هوا و فضا، مکانیک، عمران، کامپیوتر، صنایع و…
 • رشته‌های مدیریتی مانند مدیریت کسب‌وکار، تولید و …
 • سایر مشاغل مانند جوشکاری، برنامه‌نویس کامپیوتر، معماری و…

حداقل میزان درآمد در ایالات مختلف

تعیین میزان حقوق برای مشاغل مدیریتی و سایر مشاغل تخصصی دشوار است اما به‌طور میانگین دارای نرخ ثابتی می‌باشد. حداقل حقوق به ازای هر ساعت در ایالات مختلف کانادا به شرح زیر است.

نانوات آلبرتا مانیتوبا بریتیش کلمبیا انتاریو کبک ساسکاچوان نووااسکوشیا
۱۰ دلار ۸.۴۰ دلار ۸.۵ دلار ۸ دلار ۸.۷۵ دلار ۸.۵ دلار ۸.۶۰ دلار ۸.۱۰ دلار

لازم به ذکر است که ساعات کاری در کشور کانادا روزانه ۸ ساعت و هفتگی ۴۰ ساعت می‌باشد. همچنین در صنایع تولیدی میانگین ساعت کاری ۵۰ ساعت در هفته می‌باشد.

ویزای کاری کانادا

مهاجرت از طریق کار در کانادا از سه روش کلی امکان‌پذیر است که مؤثرترین و کارآمدترین آن‌ها روش جاب آفر می‌باشد.

در این روش، متقاضی قبل از مهاجرت از طریق دفاتر مهاجرتی در کشور مقصد موقعیت شغلی پیداکرده و سپس بر اساس مدارک و قرارداد موجود، اقدام به سفر می‌کند.

در واقع تمامی افرادی که شهروند یا ساکن دائم کانادا محسوب نمی‌شود، برای کار در کانادا نیازمند مجوز کار هستند. فرآیند اولیه اخذ مجوز کار در کانادا به‌صورت زیر است:

الف) متقاضی باید از یکی از کارفرمایان کانادا که آماده اسپانسرشیپ او است، پیشنهاد کار (job offer) دریافت نماید.

ب) کارفرما برای اعتبار سنجی شغلی باید به اداره‌ی توسعه‌ی منابع انسانی کانادا (HRDC) درخواست دهد؛ هرچند مواردی وجود دارد که نیازمند اخذ LIMA نیست.

ج) بعد از اخذ LIMA، متقاضی می‌بایست برای اخذ ویزای کار به اداره‌ی مهاجرت کانادا درخواست دهد.

به متقاضیانی که قصد مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار در کانادا را دارند، پیشنهاد می‌شود برای یافتن موقعیت شغلی مناسب از تضمین‌شده‌ترین راه ممک|

لزوم مشاوره قبل از اقدام برای دریافت ویزای کاری

علی‌رغم اینکه کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت است اما مهاجرت بدون آگاهی و اطلاع از تمامی جوانب آن، با خطرات بسیاری همراه است.

درواقع افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند باید از تمامی شرایط، قوانین و مقررات زندگی و کار در کانادا اطلاع داشته باشند تا در آینده گرفتار مشکلات جدی نشوند.

بنابراین لازم است متقاضیان قبل از صرف هزینه و زمان بدون دانش قبلی با فرد متخصص و باتجربه که از تمامی روش‌های قانونی مهاجرت، شرایط و مراحل آن‌ها و شرایط زندگی در کشورهای اروپایی اطلاع دارد مشورت نمایند.

یک مشاور حرفه‌ای ابتدا تمامی شرایط فرد و هدف او از مهاجرت را بررسی می‌نماید و با توجه به آن‌ها بهترین راهکارها را پیشنهاد می‌دهد. برای این کار می‌توانید از وکیل مهاجرت به کانادا کمک بگیرید.

شرایط لازم جهت دریافت ویزای کار

به‌منظور دریافت ویزای کاری کانادا متقاضیان می‌بایست با توجه به حرفه و تخصص خود، دارای شرایط خاصی باشند. البته کسب ویزای کاری در ایالات مختلف کانادا متفاوت است.

به‌عنوان‌مثال برای افراد جهت دریافت موقعیت شغلی در کبک از طریق جاب آفر، باید به زبان فرانسوی مسلط بوده و همه مدارک را به زبان فرانسه ترجمه کنند.

 • سن افراد (حداکثر ۴۰ سال)
 • سابقه کاری مرتبط با تخصص (حداقل ۳ سال)
 • مدرک تحصیلی (حداقل کارشناسی)
 • نمره زبان انگلیسی حداقل ۵.۵ آیلتس
 • دارا بودن رشته تحصیلی مرتبط با مشاغل موردنیاز
 • گواهی سلامت
 • نداشتن هیچ‌گونه سابقه کیفری
 • داشتن تمکن مالی
 • کسب حداقل ۶۷ امتیاز در آزمون ارزیابی مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

جهت آشنایی با جدیدترین روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار در این کشور می‌توانید به وب‌سایت رسمی کشور کانادا مراجعه نموده و از تازه‌ترین قوانین مهاجرتی اطلاع پیدا کنید.

مزایای اخذ اقامت از طریق کار

اخذ اقامت کانادا از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که ازجمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت تحصیلی، سرمایه‌گذاری و … اشاره کرد.

کسب اقامت دائم کشور کانادا از طریق ویزای کار نسبت به سایر روش‌ها از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است. دیگر مزایای این نوع مهاجرت شامل موارد زیر است.

 • کاهش زمان فرایند اخذ مجوز برای اقامت دائم
 • تمامی مراحل آنلاین بوده و نیازی به مراجعه حضوری متقاضی نیست.
 • ثبت اطلاعات متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق کار در بانک اطلاعاتی مشاغل
 • امکان دریافت اقامت برای تمامی افراد خانواده

سؤالات متداول

کدام‌یک از ایالات کانادا راحت‌تر ویزای کاری می‌دهند؟

در بین ایالات کانادا، کبک و ساسکاچوان دارای موقعیت‌های شغلی فراوان و بهتری هستند؛ لذا مهاجران از شانس بیشتری جهت اخذ موقعیت شغلی مناسب و به دنبال آن ویزای کار برخوردار خواهند بود.

از بین راه‌های اخذ ویزای کار کدام‌یک از ریسک کمتری برخوردار است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد از میان سه روش اخذ ویزای کار در کانادا، روش جاب آفر مؤثرتر بوده و از پیچیدگی‌های کمتری نیز برخوردار است.

آیا دانشجویان امکان کار حین تحصیل در کانادا را دارند؟

بله، دانشجویان خارجی که از طریق ویزای تحصیلی به کشور کانادا مهاجرت کرده‌اند می‌توانند همزمان با تحصیل می‌توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. تغییر نوع ویزای تحصیلی به کاری یکی از راه‌های مؤثر جهت کسب اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود.

آیا امکان کار آزاد در کانادا وجود دارد؟

بله، برخی کارفرمایان کانادا با اخذ مجوز رسمی از سوی وزارت کار، می‌توانند به مدت محدودی نیروی کار خارجی استخدام کنند. بسیاری از این کارفرمایان در حوزه‌‌های خدمات مسافری و تفریحی فعالیت دارند.

Share:

اخذ ویزا و خدمات سفر را با ایزی تراول تجربه کنید. اگر شما نیز در مسیر مهاجرتی خود نیاز به مشاور و کاگزار معتبر مهاجرتی دارید میتوانید با همکاران ما در ارتباط باشید. بزرگترین اعتبار ما داشتن بالاترین جامعه آماری مشتریان که تمام این اعتبار مدیون لطف مشتریان قبلی خود میدانیم .

آخرین دیدگاه‌ها