مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای کاری

این روزها مهاجرت از طریق اخذ ویزای کاری به کشورهای پیشرفته‌ای چون استرالیا، آلمان، کانادا، سوئد و انگلیس برای جوانانی که به دنبال یافتن فرصت شغلی بهتر، امنیت شغلی و درآمد بالاتر و همچنین دستیابی به رفاه اجتماعی مطلوب هستند، به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها تبدیل‌شده است. مهاجرت باهدف اشتغال به کار در کشور مقصد نیازمند اقامت از طریق ویزای کاری است. در ادامه به بررسی مدارک موردنیاز و شرایط درخواست برای این نوع ویزا خواهیم پرداخت.

کار در اروپا

اروپا قاره‌ای با مساحت ۱۰ کیلومتر مربع است که در نیم‌کره شمالی زمین قرار دارد. یازده درصد از جمعیت جهان در این قاره ساکن هستند، جمعیت این قاره ۷۳۰ میلیون نفر است. آب فراوان و قرار گرفتن در منطقه معتدل شمالی موجب پیدایش جنگل‌های سرسبز و رواج کشاورزی و دامداری در این قاره شده ‌است. ازاین‌رو، این سرزمین پرآب و سرسبز را قاره سبز نامیده‌اند.

اروپا از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به دریای مدیترانه و دریای سیاه و از طرف غرب به اقیانوس اطلس محدودشده ‌است و از سمت شرقی به‌وسیله کوه‌های اورال به قاره‌ی آسیا متصل است. واحد پول مشترک تعیین‌شده توسط اتحادیه اروپا یورو است. وجود طبیعت بکر و زیبا، شرایط و امکانات مطلوب، موقعیت های کاری متعددی که از طرف کارفرمایان خارجی برای جذب نیروی کار مهاجر ایجاد می شود، از مواردی هستند متقاضیان مهاجرت را به فکر اخذ اقامت از طریق ویزای کاری می اندازند.

ویزای کاری

افراد بسیاری در سرتاسر دنیا هستند که باهدف ساخت زندگی بهتر، ادامه تحصیل و کار در کشوری دیگر تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. مهاجرت کاری را می‌توان یکی از مطمئن‌ترین روش‌های مهاجرتی نامید. ویزایی که به‌واسطه آن فرد می‌تواند مجوز اقامت و کار در اروپا و کانادا را داشته باشد، ویزای کاری نام دارد. برای مهاجرت و اقامت از طریق ویزای کاری از سه طریق می‌توان اقدام کرد.

 • روش اسکیل ورکر یا مهارت و تخصص (Skilled Worker)
 • روش جاب سیکر یا جستجوی کار (Job Seeker)
 • روش جاب آفر یا پیشنهاد موقعیت شغلی (Job Offer)

اقامت از طریق ویزای کاری

اخذ اقامت از طریق ویزای کاری در کلیه کشور­های اتحادیه­‎ اروپا قوانین مشترکی دارند که شخص متقاضی برای کار در کشور­های اتحادیه­‏‎ی اروپا باید یک پیشنهاد شغلی از فردی در کشور مورد تقاضا داشته باشد.

در ابتدای امر، فرد مهاجر باید کشوری را برای مهاجرت برگزیند که بازار کار مناسب‎تری با رشته تحصیلیش داشته باشد. بعد از آن، اولین مرحله برای دریافت ویزای کار اروپا یافتن شغل مناسب در فهرست ارائه‌شده توسط کشورهای اروپایی است.

برای جذب نیروی کار برای موقعیت کاری موجود در هر کشور اتحادیه اروپا، ابتدا باید سه ماه در خود کشور آگهی شود و چنانچه شخص متقاضی شغل آگهی شده، یافت نگردید، مجدداً جذب نیرو به مدت سه ماه در کل اتحادیه­‎ی اروپا آگهی خواهد شد. درنهایت چنانچه کسی در اتحادیه اروپا نیز خواهان شغل آگهی شده نشد، نوبت به افراد خارجی می­رسد.

روش‌های دریافت ویزای کاری

یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی، مهاجرت کاری است؛ زیرا علاوه بر امکان پیشرفت در موقعیت شغلی، تجربه کار بین‌المللی تأثیر بسیار مطلوبی در رزومه کاری فرد دارد. متقاضی دریافت اقامت از طریق ویزای کاری می‌بایست از یکی از روش‌های موجود استفاده کند تا بتواند در سیستم شایسته‌سالاری اکسپرس انتری بر اساس مهارت، تخصص و امتیازبندی موقعیت شغلی دریافت کند و یا از طریق یافتن کارفرمای خارجی. در ادامه به بررسی انواع روش‌ها خواهیم پرداخت.

روش اسکیل ورکر

اسکیل ورکر، تاکنون یکی از روش‌های مهاجرتی پرطرفدار بوده است. کارفرماهای معتبر در کشورهای اروپایی درصورتی‌که احساس نیاز به نیروی کار متخصص کنند، برای تأمین این نیروها از طریق برنامه‌هایی چون اسکیل ورکر جذب نیرو می‌کنند.

این روش به‌گونه‌ای است که متقاضی از زوایای متعددی موردسنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد. اساس کار اسکیل ورکر امتیازبندی متقاضی بر پایه سن، مدرک زبان، میزان تحصیلات و سابقه کاری است. درصورتی‌که فر موفق به اخذ حداقل امتیاز موردنظر در برنامه بشود، وارد مرحله بعدی می‌شود.

در مرحله بعد نیز بر اساس جزئیات این گزینه‌ها موردبررسی قرار می‌گیرد. اگر از کف امتیاز قابل اخذ در مرحله دوم عبور کند، متقاضی وارد بخشی به نام استخر می‌گردد. ورود فرد به این مرحله به معنای افزایش شانس فرد برای دریافت موقعیت شغلی و دریافت دعوت‌نامه جهت دریافت اقامت دائم کشور مقصد است.

داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی معتبر می‌تواند شانس پذیرش از طریق را تا حد قابل‌توجهی بالا ببرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله افزایش امتیاز اسکیل ورکر با دریافت جاب آفر را مطالعه نمایید. مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای کاری از طریق اسکیل ورکر در سال ۲۰۱۹ دیگر امکان‌پذیر نیست. با توجه به تعداد بسیار بالای درخواست‌ها پروسه اعلام نتایج در حدود یک الی دو سال به طول خواهد انجامید و معمولاً هم فرد به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

روش جاب سیکر

دومین روش مهاجرتی که از طریق آن فرد ممکن است بتواند ویزای کاری بگیرد، روش جاب سیکر است. در این روش فرد با دریافت ویزایی شش‌ماهه فرصت دارد در کشور موردنظر به دنبال کار و موقعیت شغلی بگردد.

این روش معمولاً به افراد پیشنهاد نمی‌شود زیرا علاوه بر هزینه زیادی که دارد، قابل تمدید نبوده و متقاضی در بیشتر مواقع موفق به پیدا کردن کارفرما و دریافت پیشنهاد شغلی نمی‌شود. از همه موارد مهم‌تر اینکه تمامی هزینه‌های فرد در زمان اقامت در کشور مقصد بر عهده خودش است. داشتن تمکن مالی مطلوب برای پرداخت هزینه‌های بالایی که این روش دارد، از الزامات دریافت اقامت از طریق ویزای کاری جاب سیکر است.

روش جاب آفر

بهترین روش مهاجرت کاری، جاب آفر یا دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای خارجی است. روش کار بدین‌صورت است که فرد با جستجو در وب‌سایت‌های کاریابی معتبر موقعیت شغلی پیدا می‌کند. رزومه کاری تخصصی خود را که شامل گواهی‌نامه‌ها، مدارک و سابقه کاری مرتبط با تخصص است را برای کارفرما ارسال می‌نماید.

درصورتی‌که بتواند با کارفرما مذاکره کرده و به توافقات لازم برای اخذ موقعیت موردنظر برسد، می‌تواند از طریق وکیل مهاجرتی با وی قرارداد ببندد و فرآیند اخذ ویزای کاری را آغاز کند. پیشنهاد می‌شود مقاله چگونه جاب آفر بگیریم؟ را مطالعه فرمایید تا ضمن آشنایی کامل با روند انجام کار، به سؤالاتی که در ذهن دارید پاسخ داده شود.

پس از عقد قرارداد، متقاضی برای دریافت اقامت از طریق ویزای کاری علاوه بر مدارک موردنیاز اخذ ویزا، نیازمند ارائه نامه تائید دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی و نامه ارزیابی تأثیرات بازار کار و قرارداد کاری اخذشده با کارفرما به سفارت می‌باشد.

در پاسخ به این سوال که کدام روش مهاجرت کاری بهتر است؟ باید بگوییم با توجه به اینکه درصد ریسک روش جاب آفر برای رد شدن درخواست نزدیک به صفر است، داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی، بهترین روش برای مهاجرت کاری است.

ویزا نیو با داشتن وکلای معتبر مهاجرتی که کارگزار رسمی شرکت‌های کاریابی خارجی معتبر هستند، کلیه خدمات مهاجرت کاری از طریق گرفتن جاب آفر را تا اخذ ویزای کاری را به متقاضیان ارائه می‌دهد. در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت را تکمیل نموده تا مشاورین ما باشما تماس بگیرند.

با توجه به اهمیت فرآیند مهاجرت، بهتر است برای انتخاب روش مهاجرتی مناسب، عدم اطلاع کافی از قوانین مهاجرتی کشورها، انتخاب بهترین کشور متناسب برای شرایط فرد و بسیاری موارد دیگر با یک وکیل مهاجرت مشورت نمایید.

مدارک موردنیاز

اقامت از طریق ویزای کاری به متخصصین اجازه میدهد تا بتوانند درزمینه تخصص خود در کشورهای حوزه شینگن و کانادا مشغول به کار شوند. اگر تحصیلات، تخصص و سابقه شغلی شما مرتبط با مشاغل موردنیاز در کشور مقصد باشد و همچنین اگر مدرک زبان موردنیاز آن کشور را داشت باشید؛ واجد شرایط دریافت ویزای کاری هستید. در ادامه لیستی از مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای کاری آورده شده است.

 • تکمیل فرم تقاضای ویزا
 • ارائه اصل و کپی شناسنامه و پاسپورت
 • ارائه دو قطعه عکس ۴*۳ که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • ارائه پرینت گردش حساب متقاضی جهت ارائه به سفارت
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت جسمانی و روحی
 • رزومه و سوابق کاری فرد به همراه ترجمه رسمی
 • بیمه‌نامه
 • مشخصات محل اسکان فرد در کشور مقصد مانند واچر رزرو هتل به همراه رزرو بلیت رفت‌وبرگشت هواپیما
 • کلیه مدارک ارائه‌شده به سفارت می‌بایست ترجمه رسمی انگلیسی یا زبان کشور مقصد باشند.
 • داشتن نامه تائید پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی
 • نامه ارزیابی تأثیرات بازار کار کشور مقصد (اقدامات لازم برای دریافت این نامه می‌بایست از طرف کارفرما انجام شود.)
 • قرارداد کاری اخذشده با کارفرما

صدور ویزای کار موقت

فرد برای دریافت این نوع ویزا باید یک اسپانسر (کارفرمای خارجی) داشته باشد. همچنین کارفرمای فرد در کشور مقصد باید بتواند به اداره کار کشور خود ثابت کند نیروی مورد نیاز برای سمت شغلی موردنظر را از میان شهروندان و افراد تبعه نیافته است و مجبور به استفاده از افراد خارجی می‌باشد. در این صورت بسته به نوع قراردادی که متقاضی با کارفرما می بندد، برای وی یک مجوز اقامت از طریق ویزای کاری یک یا سه ساله صادر می‌گردد که قابل تمدید است.

تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم

با دریافت ویزای کاری فرد اجازه خواهد داشت با توجه به مدت قرارداد خود با کارفرما به مدت یک یا سه سال در خاک کشور جدید اقامت داشته باشد. به شرط تمدید ویزای کاری در طی پنج سال، عدم ارتکاب جرم در این مدت و دارا بودن شرایط، متقاضی می تواند برای دریافت اقامت از طریق ویزای کاری به صورت دائمی درخواست دهد.

بلوکارت

کارت آبی اتحادیه اروپا یک نوع ویزای کار اروپا است که کار در ۲۵ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را فراهم می‌کند که برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا صادر می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دریکی از این ۲۵ کشور کار و زندگی کنند.

البته برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا یک پیشنهاد کاری تائید شده دریکی از کشورهای اروپایی نیاز است. افراد متقاضی این کارت باید حداقل مدرک لیسانس داشته یا پنج سال تجربه کار حرفه‌ای داشته باشند. از مزایای بلوکارت، اقامت از طریق ویزای کاری خود متقاضی و همچنین اعضای خانواده است. مدت اعتبار این مجوز بر اساس نوع کار از یکتا چهار سال است، البته قابل تمدید است.

مدارک مورد نیاز اخذ بلوکارت

اقامت از طریق ویزای کاری در کشورهای اروپایی از طریق دریافت بلوکارت نیازمند ارائه مدارک زیر است.

 • فرم تکمیل‌شده توسط فرد متقاضی و کارفرما
 • مدرک دانشگاهی معتبر
 • قرارداد کاری معتبر
 • گواهی حقوق که ثابت کند حقوق فرد ۱٫۵ برابر متوسط حقوق در کشور موردنظر است.
 • دعوت‌نامه کتبی از سوی کارفرما
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی سلامت
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی پرداخت هزینه صدور کارت آبی اتحادیه اروپا
 • گواهی تجربه کاری ۵ ساله (در صورت نداشتن مدرک دانشگاهی)
Share:

اخذ ویزا و خدمات سفر را با ایزی تراول تجربه کنید. اگر شما نیز در مسیر مهاجرتی خود نیاز به مشاور و کاگزار معتبر مهاجرتی دارید میتوانید با همکاران ما در ارتباط باشید. بزرگترین اعتبار ما داشتن بالاترین جامعه آماری مشتریان که تمام این اعتبار مدیون لطف مشتریان قبلی خود میدانیم .

آخرین دیدگاه‌ها