مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی

هرساله افراد بسیار زیادی از طریق راه‎های مختلف برای اخذ اقامت دائم کشورهای حوزه شنگن و کانادا اقدام می‎نمایند بطوریکه آمار مهاجرت روز به روز در حال افزایش است. در این بین پیدا کردن روش درست و مناسب برای هر فرد یکی از مهمترین مراحل مهاجرت می‎باشد که باید با دقت انجام گردد. همانطور که حتما اطلاع دارید گرفتن ویزای توریستی در بین ویزاهای دیگر بسیار ساده‎‌تر است؛ همین دلیل باعث شده است که افراد علاقمند به اقامت در کشورهای اروپایی به دنبال پیدا کردن شیوه ‎های مطمئن برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای دائمی و بطور کلی اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی باشند.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای دائم و اخذ اقامت دائم از طریق ویزای توریستی با توجه به پیچیدگی‎هایی که در سال‎های اخیر به امور مهاجرت اضافه شده است و هر روز نیز در حال افزایش است، راحت نیست و ممکن است مخاطراتی را برای فرد در بر داشته باشد. در یک کلام می‎توان عنوان کرد که اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی روش مطمئنی برای مهاجرت نمی‎باشد و با ریسک زیادی همراه است. مخصوصا اگر بدون داشتن اطلاعات و تجربه قبلی انجام شود.

ویزای توریستی چیست؟ اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی امکان پذیر است؟

ویزای توریستی (که در اصطلاح حقوقی زیرگروه Temporary Resident Visa یا TRV است) به دارنده اجازه می دهد به شرط عدم ممانعت افسر مرزی کانادا وارد این کشور شود و برای مدتی در خاک این کشور بماند.

ویزای توریستی (گردشگری) برای کار، زندگی یا تحصیل در کشور مورد نظر نیست. دارنده این ویزاها حتی اجازه کار داوطلبانه هم ندارند. اگر دارنده چنین ویزایی هستید، هنگام ورود به کشور مقصد، افسر مرزی تصمیم می گیرد که چه مدت می توانید در خاک آن کشور باقی بمانید. به طور پیش فرض شما اجازه دارید تا شش ماه در آن کشور بمانید، اما گاه افسر مرزی بنا به شرایط شما و صلاحدید خود ممکن است این زمان را محدود کند یا حتی افزایش دهد.

البته با ویزای توریستی می توانید در بسیاری از دوره های آموزشی که طول مدت آنها کمتر از شش ماه است شرکت کنید (به شرط آنکه بخشی از یک دور آموزشی طولانی تر نباشند). مثلا می توانید در کلاس زبان ثبت نام کنید یا دوره های چند روزه مدیریتی بگذرانید. مسأله دیگر این است که چون در کشور مورد نظر حضور فیزیکی دارید می توانید مستقیم با کالج ها، دانشگاه ها یا کارفرمایان کانادایی ملاقات کنید و شانس خود را برای تحصیل یا کار در کانادا بسنجید یا مقدمات این فرصت ها را فراهم کنید. باز هم تأکید می کنم که با ویزای توریستی اجازه کار و تحصیل بلند مدت و زندگی در کانادا را ندارید ولی اخذ اقامت دائم از طریق ویزای توریستی غیر ممکن نیز نمی‎باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی

تمامی مدارکی که برای تهیه ویزای توریستی نیاز دارید، می‌بایست به‌صورت ترجمه رسمی به زبان انگلیسی باشند، عبارت‌اند از:

 • گذرنامه با حداقل ۸ ماه تاریخ انقضا پی از اخذ ویزا
 • شناسنامه
 • فرم درخواست ویزا تکمیل‌شده
 • گواهی اشتغال به تحصیل و اشتغال به کار که به‌نوعی تضمین‌کننده بازگشت شما به کشور است.
 • ارائه اسنادی مبتنی بر تمکن مالی، حساب بانکی، اوراق بهادار، برگه های بورس، سود حساب و…
 • یک عکس در سایز ۴*۳ به‌صورت تمام‌رخ که در شش ماه جاری گرفته‌شده باشد.
 • ارائه دعوت‌نامه در صورت وجود
 • رزرو بلیط رفت‌وبرگشت به همراه ارائه واچر هتل

می‎توان بیش از مدت معین شده در ویزای توریستی در کشور مورد نظر اقامت داشت؟

اگر هنگام ورود افسر مهاجرت در گذرنامه شما تاریخ ورود نزند یعنی می توانید تا شش ماه در کشور مقصد بمانید. اگر تاریخ خروج بزند تا موقعی که تاریخ زده می توانید در آن کشور حضور داشته باشید. اگر بنا به دلایلی مایل هستید بیشتر از شش ماه حضور داشته باشید (یا بیشتر از تاریخی که افسر مهاجرت تعیین کرده است) باید تقاضای امتداد حضور Extension  بدهید.

این تقاضا به صورت آنلاین صورت می گیرد و باید پیش از تاریخ خروج شما باشد. اگر اداره مهاجرت با این تقاضا موافقت کند تا زمان جدیدی که تعیین می کنند می توانید در آن کشور حضور داشته باشید. معمولا اولین باری که تقاضای امتداد حضور می دهید موافقت می کنند ولی به هر حال تضمینی وجود ندارد. اگر از تاریخ خروج شما بگذرد و متوجه شوید که تقاضای امتداد حضور نداده اید می توانید در فاصله ۹۰ روز از تاریخ مذکور تقاضای احیای وضعیت Restoration of Status کنید. شرح این مسأله از حوزه نوشته حاضر خارج است.

اگر ویزای مالتیپل (مولتی) را دارید می توانید از کشوری که در آن اقامت توریستی دارید، خارج شوید و دوباره برگردید. در این صورت به محض ورود می توانید شش ماه دیگر (یا مدت زمانی که افسر مرزی تعیین می کند) در آن حضور داشته باشید. دقت کنید که داشتن ویزا ورود شما را به کشور تضمین نمی کند. اگر در مرز دچار مشکل شوید می توانید از افسر مرزی بخواهید که با مشاور خود تماس بگیرید تا حتی المقدور مشکل را حل کند. افسران مرزی تنها موقعی موظف هستند که با درخواست شما موافقت کنند که شما را بازداشت کنند ولی حتی اگر بازداشت هم صورت نگیرد معمولا با این درخواست موافقت می کنند.

تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم

به طور معمول در حالات زیر می توان ویزای توریستی را به اقامت دائم  تبدیل کرد:

 • متقاضی با یک فرد مقیم دائم کشور مقصد ازدواج ‎کند و آن فرد اسپانسر وی در داخل خاک آن کشور ‎شود. در این حالت متقاضی می‎تواند حتی مجوز کار بگیرد و آن قدر در آن کشور بماند که اقامت دائم بگیرد. این افراد نیاز به خروج از کشور را ندارند. این فرآیند به شرط آن به خوبی و خوشی پیش می رود که اداره مهاجرت با درخواست اسپانسرشیپ و اقامت موافقت کنند.
 • متقاضی قبل از مسافرت برای مهاجرت اقدام کرده باشد و در میانه مسافرت خود با تقاضای وی موافقت شده باشد. در این شرایط متقاضی می‎تواند در داخل خاک آن کشور به صورت مجازی ورود کند Virtual Landing و ویزای توریستی خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل نماید.
 • متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته و قصد تحصیل در مقطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان داشته باشد.
 • متقاضی از طرف یک مرکز آموزش عالی به صورت مشروط پذیرش گرفته باشد.

موارد خاص دیگری هم وجود دارد که می توان از داخل برخی کشورها برای ویزای تحصیلی اقدام کرد (مثل کسانی که همسرشان در تیم های ورزشی کانادا حضور دارند یا کسانی که باید از کانادا اخراج شوند ولی به دلایلی که از توان آنها خارج است امکان اخراج آنها در حال حاضر وجود ندارد).

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری

به صورت پیش فرض نمی توان ویزای توریستی به ویزای کار تبدیل کرد. مگر در حالات زیر:

 • متقاضی از یکی از روش‎های آمده در بالا موفق به درخواست اقامت دائم شده‎است و حال می خواهد تا نهایی شدن تصمیم درباره پرونده خود در کانادا کار کند.
 • نوع کار متقاضی به گونه‎ایست که به طور قانونی بدون نیاز به مجوز کار اجازه کار در کانادا دارد. این موارد بسیار پیچیده است و تنها باید در مشاوره با یک فرد حرفه ای و دارای مجوز در این خصوص تصمیم گیری بشود که مشکل قانونی پیش نیاید.
 • همسر متقاضی با ویزای کار یا تحصیل در کانادا حضور دارد.
Share:

اخذ ویزا و خدمات سفر را با ایزی تراول تجربه کنید. اگر شما نیز در مسیر مهاجرتی خود نیاز به مشاور و کاگزار معتبر مهاجرتی دارید میتوانید با همکاران ما در ارتباط باشید. بزرگترین اعتبار ما داشتن بالاترین جامعه آماری مشتریان که تمام این اعتبار مدیون لطف مشتریان قبلی خود میدانیم .

آخرین دیدگاه‌ها