ثبت شرکت در ترکیه

کشور ترکیه یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری ایرانیان می‌باشد. وضعیت ایدئال تجاری و اقتصاد این کشور، آن را به گزینه‌ای مناسب برای افراد فعال در عرصه بین‌المللی تجارت تبدیل کرده است. همچنین موقعیت خاص جغرافیایی آسیایی، اروپایی این کشور برای تجارت بین‌المللی یک امکان خاص فراهم آورده است. در این مطلب به بررسی اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه می‌پردازیم.

ثبت شرکت در ترکیه

کشور ترکیه دارای اقتصادی رو به رشد است؛ همین باعث جذب سرمایه‌گذاران بسیاری به این کشور باهدف اخذ اقامت دائم ترکیه و ازنظر گردشگری شده است. ثبت شرکت در ترکیه با تزریق سرمایه در سیستم اقتصادی این کشور علاوه بر اخذ اقامت این کشور می‌تواند در کنار سودآوری به اشتغال‌زایی نیز کمک نماید. نزدیک بودن فرهنگ کشور ترکیه به فرهنگ ایران نیز یکی از دلایل تمایل ایرانیان به ثبت شرکت در ترکیه می‌باشد.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

– امکان ثبت شرکت بدون داشتن شریک

– دریافت اقامت و تابعیت ترکیه

– امکان سفر به برخی کشورها بدون ویزا

– هزینه مناسب زندگی

– هزینه مناسب گذراندن شرکت

– پرداخت مالیات بر اساس درآمد شرکت

افراد غیر ترک می توانند بدون مشارکت داشتن با افراد داخلی ثبت شرکت ترکیه ای را انجام دهند. ترکیه مانند کشورهایی همچون امارات نیازی به پرداخت هزینه‎های زیاد به افراد شهروند کشور برای ثبت شرکت را ندارد. تنها موردی که ن|

انواع ثبت شرکت در ترکیه

شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت با تعداد ۱ تا ۵۰ سهام‌دار می‌تواند ثبت گردد و تمامی سهامداران نسبت به سود و زیان شرکت و همچنین بدهی‌های احتمالی آن مسئول هستند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حدود ۱۰۰۰۰ لیر بوده و هر نوع تغییر و انتقال سهم شرکا باید در دفترخانه رسمی انجام گردد.

شرکت سهامی خاص و عام

این نوع شرکت با حداقل ۵ سهامدار باید ثبت گردد که همگی در برابر بدهی‌های شرکت مسئول خواهند بود. بر اساس مصوبات جلسات مجمع عمومی در ترکیه، شرکت سهامی خاص به شرکت‌هایی گفته می‌شود که سهامداران آن زیر ۲۵۰ نفر باشد و سهامی عام به شرکت‌هایی گفته می‌شود که سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر باشند.

شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تأدیه تمام قروض شرکت کافی نباشد ٬هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت، چند نفر از شرکا مسئول بدهی و مشکلات مالی شرکت هستند که شرکا ضامن نامیده می‌شوند و بقیه فقط نسبت به سرمایه خود در شرکت مسئولیت خواهند داشت. اشخاص حقوقی نمی‌توانند جزو شرکا ضامن باشند.

موسسه مالی

مؤسسات مالی در ترکیه در قالب یک شرکت سهامی تأسیس می‌گردند و تأسیس آنها نیازمند دریافت مجوز از سازمان‌های مربوطه است. قوانین ثبت این مؤسسات سخت و پیچیده است و نیاز به تخصص دارد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت ترکیه

– اصل پاسپورت تمامی شرکا با حداقل ۶ ماه اعتبار

– عکس رنگی

– مشخص کردن نام و نوع فعالیت شرکت

– تعیین درصد سهام تمامی شرکا

– تعیین مدیرعامل، مدیر هیئت مدیره و اعضای آن

– تعیین آدرس و شماره‌های شرکت در ترکیه

– دادن وکالت به شخص تعیین شده از دفتر راهبردی برای ثبت شرکت

– داشتن سرمایه مورد نیاز

– دارایی‌های مورد قبول به‌عنوان سرمایه شرکت ثبتی

ماشین‌آلات و تجهیزات و ابزارها و کالاها به‌عنوان سرمایه‌های غیر نقدی

– دارایی‌های غیر مادی نظیر حق اختراع و علائم تجاری و…

– سود حاصل از سرمایه‌گذاری خارجی و اصل و بهره وام‌های خارجی و …

– حقوق بهره‌برداری و فرآوری منابع طبیعی

– سهام شرکت‌های دیگر و..

روند قانونی ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب‌وکاری جدید در ترکیه علاوه بر جنبه‌های اقتصادی پرسود آن، روش مؤثر برای اخذ اقامت دائم این کشور به شمار می‌رود. لازم است بدانید که جهت ثبت شرکت در این کشور نیازی به داشتن اقامت نیست؛ هرچند با ثبت شرکت اقامت یک‌ساله به افراد ارائه می‌گردد. این اقامت قابل تمدید بوده و پس از ۵ سال منجر به دریافت اقامت دائم می‌گردد. مراحل قانونی ثبت شرکت که تنها ۵ روز طول می‌کشد، به شرح زیر است:

 • انتخاب محل شرکت
 • تدوین اساسنامه و مقررات شرکت
 • تکمیل اسناد و برگه‌های ثبت شرکت
 • اخذ کد مالیاتی از اداره دارایی
 • اخذ تأییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی
 • اقدام به ثبت شرکت در اتاق بازرگانی و اخذ کارت بازرگانی
 • اخذ تأییدیه وکالت‌نامه از دفترخانه رسمی
 • تکمیل فرم اداره دارایی و ارائه آن
 • تائید آدرس شرکت با مراجعه بازرسان اداره دارایی
 • تائید دفاتر حسابداری
 • ایجاد حساب بانکی برای شرکت
 • معرفی مشاور مالی معتبر

تفاوت ثبت شرکت در ترکیه با ایران

ثبت شرکت در ترکیه به‌طورکلی خیلی متفاوت از ثبت شرکت در ایران نیست و فقط انواع شرکت‌هایی که در این دو کشور وجود دارند باهم متفاوت است. مثلاً در ترکیه برخلاف ایران، امکان ثبت شرکت حقوقی برای شرکت‌هایی که مطابق قانون تجارت این کشور نیستند وجود دارد، یکی دیگر از تفاوت‌ها، عدم وجود شرکت‌های نسبی در ترکیه می‌باشد، این نوع کشورها در ایران قابل تأسیس هستند اما در ترکیه و کشورهای اروپایی امکان تأسیس آنها وجود ندارد.

Share:

اخذ ویزا و خدمات سفر را با ایزی تراول تجربه کنید. اگر شما نیز در مسیر مهاجرتی خود نیاز به مشاور و کاگزار معتبر مهاجرتی دارید میتوانید با همکاران ما در ارتباط باشید. بزرگترین اعتبار ما داشتن بالاترین جامعه آماری مشتریان که تمام این اعتبار مدیون لطف مشتریان قبلی خود میدانیم .

آخرین دیدگاه‌ها