ثبت شرکت در آلمان

قانون ثبت شرکت در آلمان به اتباع خارجی این امکان را می‌دهد که در این کشور کسب‌وکار راه‌اندازی و برای مدیریت آن، اقامت آلمان دریافت نمایند. یکی از روش‌های مرسوم راه‌اندازی کسب کار در آلمان، ثبت شرکت می‌باشد.

شرایط ثبت شرکت در آلمان

هرکسی بدون در نظر گرفتن ملیت یا محل زندگی می‌تواند در آلمان به تجارت بپردازد. در آلمان محدودیت قانونی برای سرمایه‌گذاری و تعداد سرمایه‌گذاران وجود ندارد. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند به‌عنوان شرکت سهامی، شرکا، یا فعالیت تجاری مناسب‌ترین فرم قانونی ثبت شرکت را از طریق دفتر مستقر در آلمان انتخاب کنند. به‌هرحال مراحل ثبت شرکت در کشور آلمان به‌طور کامل مشخص گردیده و بسیار آسان می‌باشد.

به‌طورکلی معیارهای تعیین انتخاب فرم قانونی به کار تعیین‌شده برای سرمایه‌گذاران، مسئولیت و شرایط مالیاتی بستگی دارد. ساختار ابتدایی تمامی شرکت‌ها توسط قانون مشروح شده است که پیش‌بینی‌ها و اطمینان قانونی را بالا می‌برد. قوانین مشابه شامل کارآفرینان خارجی و داخلی می‌شود.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آلمان

مبلغ مشخصی به‌عنوان حداقل سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت آلمان، از طریق ثبت شرکت در نظر گرفته نشده است، اما این به معنی عدم نیاز به سرمایه‌گذاری نیست. بلکه یعنی شما باید سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به‌علاوه مخارج یک سال آتی شرکت را داشته باشید.

ولی به‌طورکلی می‌توان گفت حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آلمان جهت سرمایه‌گذاری بسته به نوع شرکتی قصد ثبت آن را دارید، میانگین بین ۲۵.۰۰۰ یورو تا ۵۰.۰۰۰ یورو می‌باشد. برای ثبت و تأسیس شرکت احتیاج به ارائه مدارکی همچون مدارک شناسایی شخصی فرد متقاضی، مجوزهای صنفی، مدارک شرکت اصلی در ایران، مدارک مربوط به شرکت زیرمجموعه در آلمان و… خواهید داشت.

علاوه بر موارد ذکرشده، در راستای تاسیس شرکت می‌بایست به اداره بازرگانی کشور آلمان یک طرح توجیهی یا بیزنس پلن نیز ارائه دهید که اهداف تا چند سال آینده‌تان را پوشش دهی و توصیف نماید.

فرآیند ثبت شرکت در آلمان

یک شرکت برای شروع کار قانونی در آلمان می‌بایست علامت تجاری خود را ثبت کند و همچنین فعالیت بازرگانی خود را در اداره بازرگانی منطقه معرفی نماید. همچنین ثبت‌نام در اتاق بازرگانی به همه کارآفرینان و صاحبان شرکت در آلمان توصیه می‌شود.

هزینه‌های ثبت شرکت در آلمان

 • حقوق دوازده ماه خودتان به‌عنوان مدیر شرکت
 • هزینه اجاره یک سال دفتر
 • حقوق یک سال کارمندان استخدام‌شده
 • هزینه‌های دیگر مانند تبلیغات و …

شرایط تبدیل ویزای ثبت شرکت به اقامت دائم

پس از یک دوره سه‌ساله در صورت موفقیت شرکت راه‌اندازی شده (طبق طرح توجیهی) اقامت موقت به اقامت دائم آلمان (اقامت دائم اروپا) تبدیل خواهد شد. طی این مدت شرکت ثبت‌شده باید بازدهی مالی مناسبی داشته و تمامی مبالغ مالیات و بیمه را پرداخت کرده باشد.

مزایا و معایب ثبت شرکت در آلمان

یکی از روش‌های معمول برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید در آلمان، ثبت شرکت است. ثبت شرکت به صاحبان سرمایه و کسب‌وکار این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی اقامت دائم و البته تابعیت این کشور را به دست آورند. از مزایای مهم ثبت شرکت در کشور اروپایی آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسهیل و تسریع روند پرونده مهاجرتی افراد
 • نیاز نبودن کسب مدرک زبان آلمانی در صورت داشتن تحصیلات حداقل در مقطع لیسانس
 • امکان ایجاد کسب‌وکار سودمند در یکی از پویاترین و امن‌ترین اقتصادهای جهان
 • کیفیت بالای زندگی در آلمان
 • نیاز نبودن به حداقل سرمایه معین
 • الزامی نبودن استخدام کارمند
 • ثبت شرکت به نحو غیرحضوری، از طریق سفارت
 • بهره‌مندی از حقوق مشابه با شهروندان اروپایی
 • اخذ اقامت دائم برای خانواده

بااین‌حال ثبت شرکت به‌عنوان نوعی سرمایه‌گذاری در آلمان، محدودیت‌ها و معایبی نیز دارد. هزینه اقامت بالا، نیاز بودن مدارک سابقه فعالیت اقتصادی، هزینه بالای مالیات سالانه، مدرک زبان آلمانی برای اعضای خانواده و … ازجمله این معایب به شمار می‌رود.

Share:

اخذ ویزا و خدمات سفر را با ایزی تراول تجربه کنید. اگر شما نیز در مسیر مهاجرتی خود نیاز به مشاور و کاگزار معتبر مهاجرتی دارید میتوانید با همکاران ما در ارتباط باشید. بزرگترین اعتبار ما داشتن بالاترین جامعه آماری مشتریان که تمام این اعتبار مدیون لطف مشتریان قبلی خود میدانیم .

آخرین دیدگاه‌ها