ازدواج در کانادا

یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج است. ازآنجاکه پروسه اخذ اقامت از طریق ازدواج در کانادا نسبت به سایر روش‌های مهاجرتی کمتر طول می‌کشد و همچنین به دلیل استقبال دولت کانادا نسبت به پذیرش افراد از این طریق، روش اقامت از طریق ازدواج طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

ازدواج در کانادا

ازدواج در کانادا می‌بایست بر اساس قوانین خاصی که در کشور برای این امر در نظر گرفته‌شده است، انجام شود. آشنایی با این قوانین برای افرادی که قصد ازدواج در این کشور را دارند، الزامی می‌باشد. در راستای اثبات صلاحیت دو طرف ازنظر داشتن شرایط ازدواج بر اساس قوانین وضع‌شده می‌توان به بررسی قوانینی که در این مورد وجود دارد، پرداخت.

  • سن معمول ازدواج در برخی کشور ۱۶ سال و در برخی کشورهای دیگر مانند کانادا ۱۸ سال است.
  • ازدواج مجدد در صورت جدا نشدن از همسر قبلی، غیرقانونی می‌باشد.

شرایط اخذ اقامت از طریق ازدواج در کانادا

قبل از اینکه به شرایط اقامت از این روش بپردازیم باید بدانیم که همسری که در کانادا زندگی می‌کند به‌عنوان اسپانسر مهاجرت فرد دوم محسوب خواهد شد. درصورتی‌که یک فرد تبعه کانادا قصد ازدواج با یک غیر کانادایی را داشته باشد، به‌نوعی اسپانسر محسوب می گردد. فرد اسپانسر نیز باید دارای صلاحیت های خاصی باشد.

در واقع مهاجرت به کانادا از طریق پشتیبانی شدن همسری که در کانادا قامت دائم دارد انجام می‌گردد. در ادامه شرح می‌دهیم که هرکدام از طرفین ازدواج چه شرایطی باید داشته باشند.

شرایط شخص اسپانسر

۱- شهروند کانادا باشد یا مقیم دائم آن کشور باشد.

۲- حداقل باید ۱۸ سال سن داشته باشد.

۳- در زمان ازدواج همسر دیگری نداشته باشد.

۴- به مدت حداقل سه سال توانایی تأمین هزینه‌های زندگی همسر خود را در کانادا داشته باشد؛ البته این شرط در صورتی است که شخص اسپانسر شونده یا همان فرد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج خودش توانایی مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی خودش را نداشته باشد.

۵- در کانادا یا اطراف آن به جرائم جنسی، تهدید، جرائم علیه  اشخاص، خشونت علیه خانواده  محکوم نشده باشد. مگر اینکه تبرئه شده باشد یا احاده حیثیت کرده باشد، یا مجازات خود را گذرانده باشد و ۵ سال ازآن گذشته باشد.

۶- باید در کانادا سکونت داشته باشد یا به دولت کانادا تعهد دهد در زمانی که اسپانسر شونده به‌عنوان مقیم دائم به کانادا می‌آید، او هم در خاک این کشور سکونت دارد.

۷- زمانی که این درخواست را مطرح می‌کند، همسر یا شریک زندگی دیگری ندارد.

۸- طی ۵ سال گذشته اسپانسر شخص دیگری از طریق ازدواج نشده باشد به‌عبارت‌دیگر این شرط را می‌توان به‌عنوان یک محدودیت این‌گونه بیان کرد که شخصی که اسپانسر همسر خود می‌شود تا ۵ سال دیگر نمی‌تواند اسپانسر همسر دیگری شود. (در صورت جدایی، فوت و …)

۹- شخص اسپانسر به خاطر تعهدات اسپانسر بودن خود بدهکار دولت کانادا نباشد.

۱۰- باید به دولت کانادا و شخص اسپانسر شونده امضا و تعهد دهد که همسر یا شریک زندگی خود را تا سه سال حمایت مالی می‎کند.

شرایط شخص اسپانسر شونده

حداقل ۱۶ سال سن داشته باشد.

اعلام اینکه از تعهدات و وظایف خود نسبت به همسر خود و نسبت به دولت کانادا آگاه است. مثل‌اینکه تمام تلاش خود را انجام دهد تا استقلال مالی پیدا کند.

مراحل اخذ اقامت از طریق ازدواج در کانادا

۱- شخص مقیم کانادا باید برای اسپانسر کردن همسرش Apply کند.

۲- همسر شخص، باید برای دریافت ویزای PR کانادا Apply کند.

۳- برای هر فرد ۴ فرم وجود دارد که باید تکمیل کنند که در مورد اطلاعات شخصی مانند شغل و خانواده و تعداد خواهر و برادر و… است و فرمی هم در مورد نحوه آشنایی و ازدواج ۲ طرف می‌باشد.

نکته مهم در فرستادن مدارک ازدواج این است که باید آن‌قدر کامل باشد که بتواند آفیسر ویزا را اقناع کند که ازدواج واقعی است.

موارد شک‌برانگیز در دریافت ویزای ازدواج کانادا

فاصله سنی زیاد دو نفر، تفاوت زبان، تفاوت در دین از جمله موارد شک‎برانگیز در پروسه اخذ اقامت از طریق ازدواج در کانادا می باشد که باعث طولانی شدن روند دریافت ویزا می‎گردد. مواردی که به اقناع آفیسر سفارت برای صدور ویزای ازدواج کمک می‌کند شامل فرستادن عکس‌های خانوادگی مثل مهمانی‌ها و مسافرت‌های گروهی می‌باشد.

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای ازدواج در کانادا

  • کارت پایان خدمت مرد
  • کپی از تمام صفحات پاسپورت
  • کپی از کارت PR شخص اسپانسر
  • نامه عدم سوءپیشینه مرد
  • عقدنامه
  • کارت ملی مرد
  • شناسنامه هردو طرف

سؤالات متداول

آیا با ازدواج با شهروند کانادایی می‌توان بلافاصله تابعیت دریافت کرد؟

ازدواج اگرچه سبب تسهیل و تسریع در پرونده مهاجرتی و روند اخذ اقامت دائم افراد می‌شود؛ اما بلافاصله تابعیت این کشور را به افراد ارائه نمی‌دهد. روند خاصی برای ارائه تابعیت به افراد از روش ازدواج وجود ندارد. این افراد باید برای دریافت تابعیت، مانند سایر افراد روال مدنظر را رعایت کنند.

آیا می‌توان با ویزای توریستی در کانادا با شهروند کانادایی ازدواج کرد؟

بله این امکان وجود دارد؛ هر فردی با ویزای توریستی یا اقامت موقت می‌تواند با شهروند ازدواج کند.  ازدواج امری است که برای همه کانادایی‌ها که قصد ازدواج با شهروند خارجی دارند، محدودیتی ندارد. البته هر ایالت کانادا قوانین به خصوصی دراین‌باره دارد که باید از قبل موردتوجه قرار بگیرد.

چگونه می‌توان واقعی بودن ازدواج را اثبات کرد؟

ازدواج روشی است که در سال‌های اخیر به دلیل سوءاستفاده افراد با پیچیدگی‌ها و قوانین سختی مواجه شده است؛ لذا مهم‌ترین نکته در این باب، اثبات واقعی بودن ازدواج است. ملک یا دارایی مشترک، سفرهای مشترک، دیدار از خانواده همدیگر، شرکت در مصاحبه و … ازجمله روش‌های اثبات واقعی بودن ازدواج در کانادا است.

حداقل سن متقاضی برای ازدواج در کانادا چقدر باید باشد؟

ازدواج در کانادا طبق قوانین خاصی باید انجام شود. آشنایی با این قوانین برای افرادی که قصد ازدواج در این کشور را دارند، ضروری است. در راستای اثبات صلاحیت دو طرف ازنظر داشتن شرایط ازدواج بر اساس قوانین وضع‌شده می‌توان به بررسی قوانینی که در این مورد وجود دارد، پرداخت. یکی از شرایط مهم برای ازدواج، سن متقاضی است که در کانادا باید حداقل ۱۸ سال باشد.

Share:

اخذ ویزا و خدمات سفر را با ایزی تراول تجربه کنید. اگر شما نیز در مسیر مهاجرتی خود نیاز به مشاور و کاگزار معتبر مهاجرتی دارید میتوانید با همکاران ما در ارتباط باشید. بزرگترین اعتبار ما داشتن بالاترین جامعه آماری مشتریان که تمام این اعتبار مدیون لطف مشتریان قبلی خود میدانیم .

آخرین دیدگاه‌ها