ازدواج در اسپانیا

شهروندان خارجی از طریق ازدواج با یکی از اتباع اسپانیا، می‌توانند اجازه اقامت و همچنین حقوق شهروندی اسپانیا را دریافت نمایند، یکی از حقوقی که از طریق ازدواج در یکی از کشورهای اروپایی، از طریق همسر به فرد خارجی منتقل می‌شود، اجازه رفت و آمد بدون ویزا به کشورهای اروپایی می‌باشد، چرا که شهروندان عضو اتحادیه اروپا اجازه دارند به‌طور آزادانه در این کشورها اقامت و رفت و آمد داشته باشند. بنابراین از طریق ازدواج در اسپانیا با یکی از شهروندان این کشور، می‌توان از حق اقامت این کشور برخوردار شد.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج چقدر طول می‌کشد؟

متأسفانه کشور اسپانیا، نسبت به سایر کشورهای اروپایی قوانین پیچیده‌تری برای صدور اجازه اقامت از طریق ازدواج دارد، در خوش‌بینانه‌ترین حالت روند اقامت در اسپانیا از طریق ازدواج ممکن است ۳ ماه طول بکشد. چنانچه شخصی با یکی از اتباع اسپانیا ازدواج نماید می‌تواند درخواست اقامت این کشور را دهد و سفارت پس از بررسی شرایط می‌تواند اقامت دائم را به شخص متقاضی اعطا نماید.

مراحل اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

اولین گام برای اخذ تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج، ثبت رسمی ازدواج و ارسال درخواست به یکی از شهرستان‌های این کشور می‌باشد، متقاضی باید وضعیت خود و همسرش را در شهرداری شهر مذکور به ثبت برساند.

بعد از آن فرد باید با در قسمت مجوز اقامت برای بستگان شهروندان اروپایی در سایت http://www.mpr.es یک‌وقت مراجعه به دفتر اتباع خارجی در اسپانیا رزور نماید، وقت سفارت معمولاً چند هفته بعد داده می‌شود. درنهایت متقاضی باید در زمان مقرر شده با داشتن مدارک موردنیاز به سفارت مراجعه نماید.

چند ماه بعد برای متقاضی یک نامه از طرف دفتر پلیس شهرستان موردنظر، ارسال می‌گردد که در آن تاریخ مراجعه به آن دفتر مشخص شده است، فرد باید در تاریخ مقرر شده در دفتر پلیس حضور داشته و مدارکی شامل عکس پاسپورتی و مدارک ثبت وضعیت در شهرداری را تحویل داده و مبلغی را به‌حساب اسپانیا واریز نماید. در حدود یک ماه بعد نامه دیگری حاوی کارت اقامت در اسپانیا دریافت برای فرد ارسال می‌گردد.

شرایط ازدواج یک شهروند ایرانی با یک شهروند اسپانیایی

در صورت ازدواج یک ایرانی با یک اسپانیایی، پس از طی تمام مراحل قانونی و البته اثبات واقعی بودن ازدواج، افراد می‌تواند جهت اخذ اقامت و به دنبال آن تابعیت اسپانیا اقدام کنند.

بر اساس ماده ۹۸۷ قانون، زنان ایرانی می‌توانند با اتباع خارجی ازدواج کنند؛ اما این ازدواج دارای آثار حقوقی متعددی است. ایجاد محدودیت در حق مالکیت اموال غیرمنقول و دریافت تابعیت همسر ازجمله آثار حقوقی ازدواج زنان با شهروندان خارجی محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر بر اساس ماده ۱۰۵۹ قانون اساسی، در صورت ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی یا بلعکس، وی باید مسلمان شده و از سوی دولت مجوز لازم را دریافت کند. لازم به ذکر است که ازدواج با یک شهروند اسپانیایی، بدون اجازه از دولت امکان‌پذیر هست، اما ممکن است ازنظر حقوقی دارای مسئولیت باشد.

ازدواج در اسپانیا اگرچه سبب تسهیل و تسریع در فرآیند اخذ اقامت و تابعیت این کشور خواهد شد؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اسپانیا قانون دو تابعیتی ندارد؛ یعنی افرادی که قصد دریافت تابعیت اسپانیایی دارند، باید تابعیت ایرانی خود لغو نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

  • کارت شناسایی همسر
  • پاسپورت شما و همسرتان
  • قرارداد کاری درصورتی‌که چنین قراردادی دارید.
  • فرم تکمیل‌شده EX16
  • دو کپی از سند ازدواج صادرشده از اسپانیا
  • یک کپی از ثبت‌نام وضعیت شما در شهرداری
  • سه عکس رنگی پاسپورتی

اخذ تابعیت از طریق ازدواج

فردی که اجازه اقامت اسپانیا را کسب کرده باید هرسال برای تمدید ویزا به سفارت مراجعه نماید و بعد از گذشت چند سال نیز می‌تواند برای دریافت تابعیت اقدام نماید. برای اخذ تابعیت اسپانیا فرد به مدارک زیر نیاز دارد:

– گواهی تولد

– گواهی سوءپیشینه صادرشده از مقامات کشور محل تولدتان

– گواهی سوءپیشینه صادرشده از سوی مقامات کشور اسپانیا

– گواهی اقامت صادره از سوی شهرداری محل اقامت

– گواهی که نشان دهد اقامت شما در اسپانیا قانونی بوده است.

– گواهی ازدواج صادره شده از سوی ثبت‌احوال کشور اسپانیا

– گواهی تولد همسر اسپانیایی

ازدواج زوج‌های هم‌جنس در اسپانیا

تصویب قانونی در مورد ازدواج هم‌جنس‌گرایان در سال ۲۰۰۵، این اجازه را به هم‌جنس‌گراها می‌دهد که به‌صورت قانونی با یکدیگر ازدواج کنند و همانند زوج‌های عادی با ثبت ازدواج در اسپانیا از حقوق قانونی بهره‌مند شوند. برخی از حقوق قانونی حاصل از ازدواج در اسپانیا عبارت‌اند از:

  • حقوق بازنشستگی
  • حفاظت از خشونت‌های خانگی
  • اخذ اقامت دائم اسپانیا

انجام روال اداری و حقوقی چنین ازدواج‌هایی دقیقاً مشابه قوانین ازدواج در انگلیس است. یعنی نام دو فرد متقاضی ازدواج در دفاتر رسمی ثبت می‌شود و پس از پانزده روز ازدواج آن‌ها به‌صورت رسمی انجام می‌شود. سپس این زوج نیز می‌توانند از خدمات زوج‌ها در اسپانیا استفاده کنند.

Share:

اخذ ویزا و خدمات سفر را با ایزی تراول تجربه کنید. اگر شما نیز در مسیر مهاجرتی خود نیاز به مشاور و کاگزار معتبر مهاجرتی دارید میتوانید با همکاران ما در ارتباط باشید. بزرگترین اعتبار ما داشتن بالاترین جامعه آماری مشتریان که تمام این اعتبار مدیون لطف مشتریان قبلی خود میدانیم .

آخرین دیدگاه‌ها